Eurobasket

Έκλεισε θέση για τους «16» η οικοδέσποινα Τουρκία

Αν και ζορίστηκε αρκετά για 35 λεπτά, η Τουρκία κατέβαλε την αντίσταση του Βελγίου και νικώντας 78-65, έκλεισε θέση για τους «16» του Ευρωμπάσκετ.

Παρούσα και η Τουρκία στους «16» του Ευρωμπάσκετ!

Η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα τα βρήκε… σκούρα για 35 λεπτά κόντρα στο Βέλγιο, αλλά με ένα καταιγιστικό φινάλε, νίκησε 78-65 και έτσι θα βρίσκεται εκείνη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πολύ μαχητικά τα «λιοντάρια», όπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς, κοιτούσαν… κατάματα τους οικοδεσπότες με το σκορ να ήταν στο 60-60. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ανέλαβαν δράση οι Κορκμάζ και Μαχμούτογλου, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν για τα καλά και να φτάνουν στο ροζ φύλλο.

Στους 14 πόντους σταμάτησε ο πρώτος, με τον αρχηγό της Φενέρμπαχτσε να προσθέτει άλλους 12, όσους είχε και ο Ερντέν. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαν Ρόσομ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 40-33, 55-53, 78-65